پست-ویژه-تصویر
بدون نظر

عمل جراحی UVX کراس لینکینگ

قوز قرنیه بیماری است که باعث ضعف پیش رونده قرنیه شده و در نهایت باعث بیرون زدگی آن می شود. این بیرون زدگی در اغلب اوقات در نیمه تحتانی قرنیه است و در ابتدا باعث ایجاد آستیگماتیسم خواهد شد، البته باید توجه داشت که همه موارد آستیگماتیسم به علت قوزقرنیه نیست. در موارد خفیف و یا در مراحل اولیه کراتوکونوس، استفاده از عینک های طبی می تواند باعث اصلاح آستیگماتیسم شود. تاکنون درمانی که بتواند سیر پیشرفت قوز قرنیه را آهسته کند در دنیا وجود نداشته است. تمامی درمان ها مانند عینک، لنز تماسی، حلقه های داخل قرنیه جهت اصلاح بخشی از دید بیمار است.

خوشبختانه در سالیان اخیر عمل جراحی cross-linking تنها روشی است که می تواند پیشرفت قوز قرنیه را متوقف کند.

* معرفی درمان با Corneal collagen cross-linking with Riboflavin UVX

در این عمل جراحی ایجاد پیوند های عرضی بیشتر در بافت کلاژن قرنیه با استفاده از ریبوفلاوین سبب استحکام بیشتر قرنیه می شود. پیوندهای عرضی در قرنیه مانند قلاب عمل کرده و مسئول جلوگیری از بیرون زدگی و زاویه دار شدن و نامنظم شدن قرنیه هستند.

* مکانیسم ایجاد ضعف در قرنیه:

چشم بیماران جوان مستعد تجمع رادیکال های آزاد اکسیژن است. در شرایط معمولی این رادیکال های آزاد توسط آنزیم سوپر اکسید دسموتاز تجزیه شده و به چشم صدمه ای نمی رسانند. بعضی از بیماران نمی توانند این آنزیم های محافظت کننده را تولید کنند که در نتیجه تجمع این رادیکال های آزاد باعث صدمه به بافت قرنیه شده و استحکام آن را کاهش می دهد

مراحل اجرای عمل

عمل جراحی UVX حدود یک ساعت طول می کشد و در اتاق عمل چشم پزشکی توسد دکتر اطهر شادمانی قابل انجام است. در حین عمل پس از برداشتن اپیتلیوم قرنیه (لایه نازک سطح قرنیه)، قطره چشمی ریبوفلاوین حساس به نور در داخل قرنیه ریخته شده و سپس به وسیله اشعه ماوراءبنفش فعال می شوند. نشان داده شده است که این عمل ساده باعث افزایش پیوندهای عرضی در بافت کلاژن قرنیه شده وافزایش استحکام آن را به همراه دارد.

در مطالعات نشان داده شده این عمل باعث کند شدن یا توقف روند قوز قرنیه می شود. حتی در مواردی مشاهده شده که این روش باعث معکوس شدن روند قوز قرنیه شده است. همچنین مشاهده شده اگر این عمل فقط به همراه استفاده از لنزهای داخل قرنیه intacs انجام شود تاثیر آن به مراتب بیشتر از زمانی است که به تنهایی از لنزهای intacs استفاده شده باشد. به کارگیری لنز بعد از عمل ضروری است اما به نظر می رسد روند تخریب بافت های قرنیه با این عمل مهار می شود.

این عمل موثر و ایمن بوده و در عرض چند سالی که در دنیا انجام شده نیاز به تکرار نداشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *