پست-ویژه-تصویر
بدون نظر

عمل جراحی عیب انکساری با لازک و PRK

معرفی عمل جراحی عیب انکساری با لازک و PRK

لازک و PRK یکی دیگر از روش های متداول برای درمان عیب انکساری و درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی در سراسر دنیاست که توسط دکتر اطهر شادمانی جراح و متخصص چشم در شیراز انجام میگیرد؛ مهمترین تفاوت این روش با لیزیک به محل تابش اشعه لیزر اکسایمر روی قرنیه مربوط می شود. در لیزیک اشعه لیزر پس از لایه برداری از سطح قرنیه به سطح جدید اصابت می کند و عمل تراش صورت می گیرد؛ در حالی که در عمل لازک اشعه بدون لایه برداری از قرنیه و تنها پس از برداشتن اپیتلیوم «بافت پوششی سطح قرنیه»، به سطح قرنیه چشم اصابت می کند. از سوی دیگر لازک را نوع تغییر یافته PRK عنوان می کنند با این وجود نسبت به روش PRK طرفداران کمتری دارد.

در روش PRK یا «فتو رفراکتیو کراتکتومی» با استفاده از اشعه لیزر اکسایمر از میزان نزدیک بینی بیمار کاسته می شود. با استفاده از این روش لایه بسیار نازکی از قرنیه در حد چند ده میکرون برداشته شده و با اعمال تغییراتی در انحنای قرنیه، از میزان عیب انکساری چشم کاسته می شود

این روش درمانی به صورت یک عمل سرپایی می باشد و در کلینیک انجام می شود. چشم بیمار ابتدا با استفاده از قطره های موضعی، بی حس می شود، سپس جراح بعد از برداشتن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) درمان با اکسایمر لیزر را آغاز می کند، در نهایت بعد از شکل گیری مجدد قرنیه عمل متوقف می شود.

چشم پزشک بعد از خاتمه عمل معمولاً از یک لنز تماسی برای پوشاندن سطح قرنیه تا زمان ترمیم لایه سطحی آن استفاده می کند. سپس برای بیمار قطره های آنتی بیوتیک به مدت یک هفته و کورتیکوستروئید برای مدت چند ماه تجویز می شود. در بیمارستان و مراکز فوق تخصصی چشم پزشکی نور، برای بیمارانی که نزدیک بینی بین ۴ تا ۷ دیوپتر دارند بعد از عمل PRK محل جراحی به داروی میتومایسین آغشته می شود؛ بر اساس مطالعات انجام شده این کار باعث بهبود نتیجه عمل و کاهش قابل ملاحظه احتمال کدورت قرنیه می شود.

روند درمان با لازک

این روش درمانی به صورت یک عمل سرپایی می باشد و در کلینیک انجام می شود. چشم بیمار ابتدا با استفاده از قطره های موضعی، بی حس می شود، سپس جراح بعد از برداشتن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) درمان با اکسایمر لیزر را آغاز می کند، در نهایت بعد از شکل گیری مجدد قرنیه عمل متوقف می شود.
چشم پزشک بعد از خاتمه عمل معمولاً از یک لنز تماسی برای پوشاندن سطح قرنیه تا زمان ترمیم لایه سطحی آن استفاده می کند. سپس برای بیمار قطره های آنتی بیوتیک به مدت یک هفته و کورتیکوستروئید برای مدت چند ماه تجویز می شود. در بیمارستان و مراکز فوق تخصصی چشم پزشکی، برای بیمارانی که نزدیک بینی بین ۴ تا ۷ دیوپتر دارند بعد از عمل PRK محل جراحی به داروی میتومایسین آغشته می شود؛ بر اساس مطالعات انجام شده این کار باعث بهبود نتیجه عمل و کاهش قابل ملاحظه احتمال کدورت قرنیه می شود.

مزایای جراحی با لازک

در عمل لازک:

۱٫ خشکی چشم ناشی از جراحی نسبت به روش های دیگر بسیار کمتر است.

۲٫ آسیب به قرنیه در این روش بسیار کمتر از روش های دیگر به ویژه لیزیک است.

۳٫ مدت زمان عمل کوتاه و در حدود چند دقیقه است.

۴٫ اعصاب قرنیه کمتر آسیب می بینند.

– در عمل PRK:

۱٫ کوتاه بودن زمان عمل نسبت به لیزیک

۲٫ عدم بروز عوارض مربوط به ایجاد فلاپ

۳٫ عدم نیاز به میکروکراتوم و تکنولوژی مربوطه

۴٫ عدم بروز التهاب‎های عمقی قرنیه

۵٫ قابلیت انجام عمل در قرنیه های نازک

* عوارض احتمالی:

هر کدام از روش های رایج برای درمان عیوب انکساری با عوارض احتمالی شایع و نادر مواجه هستند. این شرایط کاملاً طبیعی است و در  بسیاری از موارد ظاهر نمی شود و یا پس از تظاهر به مرور رفع خواهند شد. تیم درمان بیمارستان و مراکز فوق تخصصی چشم پزشکی نور اطلاعات بیشتر را در اختیار بیماران ارجمند قرار می دهند.

– عوارض جانبی و احتمالی عمل لازک

۱٫ احساس وجود یک جسم خارجی در چشم به مدت یک تا چهار روز پس از عمل جراحی لازک

۲٫ احتمال کاهش دید بیمار در شرایط کم نوری حتی تا ۱۲ ماه پس از عمل جراحی لازک

۳٫ خشکی چشم و نیاز به استفاده از قطره

۴٫ دید کدر و مبهم تا چند ماه اول پس از عمل جراحی

– عوارض جراحی PRK:

۱٫ حساسیت به نور که ممکن است گاهی تا چند ماه ادامه یابد

۲٫ احساس پخش نور و هاله منابع نوری به ویژه در شب

۳٫ تغییرات میزان بینایی در طول روز که ممکن است تا ۶ ماه بعد از عمل ادامه یابد

۴٫ احتمال عفونت قرنیه

۵٫ ایجاد لک و اسکار قرنیه

۶٫ احتمال بروز کدورت قرنیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *